Co to jest: Stomatologia estetyczna

10Dziś nie ma takiego defektu estetycznego, z którym nie poradziłaby sobie stomatologia.

Do tej dziedziny możemy zaliczyć:

- scaling - usuwanie złogów nazębnych ( kamień nazębny, osady, przebarwienia )których nie jesteśmy w stanie usunąć przy codziennej higienie naszego uzębienia. Saling wykonujemy narzędziami ultradźwiękowymi ( co znacznie skraca czas wizyty dla pacjenta, podnosząc jednocześnie efektywność zabiegu. Po zabiegu oczyszczania zębów proponujemy zawsze fluoryzacje zębów gratis.

- wybielanie zębów nakładkowe - ( pacjent otrzymuje specjalne nakładki - indywidualna szyna aplikacyjna, materiał do wybielania, których używa przez kilka dni w domu wedle ścisłych wskazać lekarza stomatologa)

-wybielanie jednoseansowe z natychmiastowym efektem wybielenia w gabinecie stomatologicznym ( sam czasu wybielania trwa 30-45 min, natomiast 20 min trwa przygotowanie pacjenta do zabiegu . Można wykonać je prawie u każdego ( wybielania nie można stosować u osób poniżej 16 roku życia, u kobiet w ciąży, kobiet karmiących, po leczeniu ortodontycznym sugeruje się zabieg ten wykonać po 6 tygodniach od zdięcia aparatu ), jest jednak kilka ograniczę i zasad o których warto wiedzieć. Wybielana jest tylko tkanka zęba, wypełnienia szczególnie w zębach przednich nie wybielają sie, po wybieleniu moze pojawic sie potrzeba ich wymiany dla uzyskania pelnego efektu. Przed wybielaniem konieczne jest usuniecie kamienia i zlogow nazebnych ( czyste zeby bez kamienia i przebarwien lepiej sie wybiela), w trakcie zabiegu i do kilku dni po nim moze pojawic sie przejsciowa nadwrazliwosc ( staramy sie niwelowac ja fluorowaniem zebow preparatami po scalingu i po wybielaniu ). Najwazniejsza zasada jest przestrzeganie tzw." białej diety" 48 do 72 godzin po wybielaniu zebow, czyli jemy i pijemy wszystko co jest "białe lub bezbarwne".

Trwalosc efektu jest rozna i zalezy przede wszystkim od dbalosci pacjenta o higiene jamy ustnej, nawykow ( zywieniowych , palenie tytoniu, picie kawy itd )oraz przestrzegania zalecen lekarza. Usredniajac wynosi ona od 3 do 5 lat.

Badania naukowe dowodzą, że uzywanie nadtlenku wodoru w wybielaniu zębów jest bezpieczne i nie powoduje żadnych trwałych skutków ubocznych.

Firma Beyond, ktorej materiały i oraz sprzet jest stosowany u nas do wybielania ma w ofercie rowniez paste wybielajaca do zebow, ktorej zadaniem jest utrzymanie efektu wybielania. Paste taka ( o wartosci 50 zl) pacjent otrzymuje gratis po zabiegu wybielania.

- bizuteria nazebna w postaci kryształkow Svarowskiego, zlota itd

- wybielanie pojedynczego zęba, przebarwionego najczęściej po leczeniu endodontycznym, wskazane jest "wybielanie od wewnątrz:" aplikując preparat do komory zęba. Po wyznaczonym czasie pacjent pojawia sie na kolejnej wizycie gdzie zalozone zostaje do zeba wypelnienie.

- rozwiazania protetyczne ( korony, licowki, mosty ) - w niektórych przypadkach istnieje konieczność zastosowania tych metod. cechuja sie one szczegolnie trwaloscia uzyskanego efektu. Ponadto mozna "poprawic" tutaj nie tylko kolor ale rowniez i ksztalt zebow co czesto stanowi glowny defekt kosmetyczny naszych zebow

- natychmiastowa odbudowa zlamanych zebow, jednowizytowa w gabinecie , w naglych przypadkach